See deformaatio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "deformation"
},
"expansion": "English deformation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English deformation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "deformaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "deformaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "deformaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "deformaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"deformation"
],
"id": "en-deformaatio-fi-noun-o0vYlijT",
"links": [
[
"deformation",
"deformation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeformɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞fo̞rˌmɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "deformaatio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "deformation"
},
"expansion": "English deformation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English deformation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "deformaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "deformaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "deformaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "deformaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "deformaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "deformaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "deformaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio/5 syllables"
],
"glosses": [
"deformation"
],
"links": [
[
"deformation",
"deformation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈdeformɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈde̞fo̞rˌmɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "deformaatio"
}
Download raw JSONL data for deformaatio meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.